Podstawy biegu na orientację (BnO)
Bieg na Orientację
BnO łączy w sobie dyscyplinę sportową oraz bardzo ciekawy sposób na aktywny wypoczynek. Główną regułą BnO jest pokonanie w jak najkrótszym czasie swojej trasy od startu do mety, podbijająć obowiązkowo w wyznaczonej kolejności wszystkie punkty kontroli, które są zaznaczone kółkami na precyzyjnej mapie terenu. Potwierdzenie obecności na punktach realizuje się za pomocą specjalnych „chipów” elektronicznych systemu Sportident.
Długość tras i teren za każdym razem są inne, dzięki czemu każdy start w biegu na orientację jest niepowtarzalny. Bieg na Orientację to taka dyscyplina sportu, w której mogą uczestniczyć osoby w dowolnym wieku, ponieważ każdy wybiera trasę według swych możliwości, umiejętności oraz życzeń. BnO jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą rozwijać umiejętność nawigacji w przestrzeni, logicznego myślenia według panujących warunków oraz swoich sił, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji zachowując spokój. Do tego bieg na orientację może być świetną zabawą dla całej rodziny.
Mapa
Jest podstawą tego sportu i stanowi szczegółowy obraz terenu przeniesiony na papier. Za pośrednictwem specjalnych symboli mapa odwzorowuje w bardzo precyzyjny sposób różnego rodzaju tereny, na których odbywają się zawody. Lasy, parki i miasta ciągle się zmieniają, dlatego mapy też aktualizują, żeby można było z nich znowu korzystać.
Najważniejsze parametry mapy to są:
- Skala – to liczba, która oznacza o ile razy rzeczywiste wymiary w terenie zmniejszone na mapie. Na mapach miejskich zazwyczaj zauważymy skalę 1:4000. To znaczy, że 1 cm na mapie odpowiada 40 m w terenie.
- Warstwice – to są brązowe linię łączące punkty o jednakowej wysokości, dzięki czemu stanowią czytelny obraz rzeźby terenu: wzgórza, dołki, jary, urwiska i td.
Symbole
Każda mapa jest wykonana według międzynarodowego standardu (ISSOM). Są na niej zaznaczone takie elementy terenu jak budynki, ogrodzenia, mury, krzewy, różnego rodzaju zbiorniki i cieki wodne i inne. Symbole szczegółowo opisane są w tabeli poniżej:
Opis punktu kontrolnego (legenda)
Na każdej mapie umieszczone są tabele różowego lub fioletowego koloru, które opisują usytuowanie punktu kontrolnego. Na przykład, gdy punkt stoi na rogu ogrodzenia, opis podpowie, gdzie dokładnie się on znajduje — z zewnętrznej czy wewnętrznej strony. Szczegółowe znaczenie piktogramów legendy znajdziesz w tabeli poniżej:
Trasa i punkt kontrolny
Start zaznaczony na mapie trójkątem. Kółka to są punkty kontrolne ponumerowane i połączone ze sobą ciągłymi czerwonymi lub fioletowymi liniami. Przerywane linie wyznaczają przebiegi obowiązkowe oraz dobieg do mety, która jest zaznaczona podwójnym kółkiem. Trasę dotarcia od jednego punktu do drugiego wyznacza sam zawodnik.
Trasy różnych kategorii mają swoją kolejność podbijania punktów, dlatego warto zwracać uwagę na kod punktu kontroli, to ułatwia identyfikacje właściwego punktu kontroli. Kod w mapie umieszczają zazwyczaj w tzw. legendzie, natomiast w terenie kod umieszczają na stacji kontroli i dodatkowo na stojaku. Punkty kontroli z reguły zaznaczają w terenie biało-pomarańczowym lampionem (w nocy z dodatkowymi naklejkami odblaskowymi). Do potwierdzania obecności na punkcie kontrolnym służy stacja SPORTident, do której należy wsadzić chip elektroniczny. W przypadku użycia chipów AIR+ (SIAC) trzeba tylko podnieść je na odległość nie więcej niż 40 cm od stacji, po czym zawodnik usłyszy sygnał, że punkt został podbity.